26 آذر 1397

 

 


كارآفريني  
گزارش‌ها  
منابع آموزشي و كمك آموزشي سازمان  
ساير پايگاه هاي اطلاع رساني سازمان  

 

 

 


چهاردهمين گردهمايي سراسري مديران حوزه تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش آموختگان
چهاردهمين گردهمايي سراسري مديران حوزه تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش آموختگان


فرهنگ توصيفي كارآفريني و اشتغال
توانمنديهاي جهاد دانشگاهي
سومین كنگره ملی و دومین كنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشكی بازساختی
اتوماسیون اداری و سازمانی

اشتغال > فعاليت ها > مطالعات و تحقيقات كاربردي > ساير فعاليتها

ساير فعاليتها

معرفي طرح‌هاي شغلي از سايت‌هاي اينترنتي

از آنجا كه در اختيار داشتن طرح شغلي براي آغاز و تأسيس يك كسب و كار، اولين قدم اساسي مي‌باشد، مؤسسات و مراكز متعددي در سراسر جهان براي تهيه طرح‌هاي شغلي پا به عرصه ظهور گذاشته و همگي آنها بنا به سفارش متقاضيان، به تدوين كامل و يا بخش‌هايي از يك طرح شغلي ويژه پرداخته و اغلب آنها براي استفاده از بازار جهاني اقدام به راه‌اندازي سايت‌هاي اينترنتي نيز نموده‌اند. هر يك از اين سايت‌ها براي معرفي خدمات خود تعداد محدودي از نمونه طرح‌هاي خود را تحت عنوان (Free Sample Plans) ارائه نموده‌اند كه در آنها بخش‌هاي مختلف يك طرح تشريح شده است. 
   در اين راستا مجموعه‌اي تحت عنوان «معرفي طرحهاي شغلي از سايتهاي اينترنتي» تدوين گرديده كه در آن آدرس اينترنتي تعدادي از اين شركت‌ها و سايت‌ها براي آشنايي علاقمندان معرفي شده است. برخي از اين شركت‌ها علاوه بر ارائه نمونه طرح‌ها، چند نرم‌افزار ويژه براي نوشتن طرح كسب و كار و به روز نمودن اطلاعات طرح‌هاي قديمي نيز براي فروش در سايت قرار داده‌اند. از ميان طرح‌هاي معرفي شده، فقط دو سايت
www.bplans.com و www.businessplanarchive.org  حاوي تعداد متنابهي طرح كسب و كار آماده مي‌باشد كه طرح‌هاي سايت اول در زمينه IT است. نمونه طرح‌هاي معرفي شده در سايت دوم شامل اطلاعات جامع‌تر بوده و به صورت Power Point همراه با اطلاعات كامل ولي قديمي مي‌باشد. 
   در انتهاي اين مجموعه، اطلاعات 10 نمونه طرح شغلي متناسب با نياز كشور از اين دو منبع انتخاب و ارائه گرديده كه البته براي بهره‌برداري از آنها ضروري است اطلاعات مورد نظر به روز و بومي شود.

 

فرهنگ راهنماي عناوين شغلي وزارت كار آمريكا

فرهنگ راهنماي عناوين شغلي وزارت كار آمريكا شامل سه بخش ذيل مي‌باشد كه ترجمه و تدوين بخش اول آن به كوشش اداره امور پژوهشي انجام شده است.
   1ـ معرفي عناوين شغلي  
   2ـ معرفي زيرمجموعه هر عنوان شغلي 
   3ـ تشريح برخي از زيرمجموعه‌هاي عناوين مذكور (در اين بخش، اطلاعات مربوط به شرايط كاري، نوع كار، آموزش‌هاي شغلي لازم، ميزان درآمدزايي و آينده شغلي مشاغل موجود در آن براي علاقمندان تشريح شده است.) 
   از آنجا كه معرفي عناوين شغلي و فعاليت‌هاي اقتصادي كشورهاي توسعه يافته به متقاضيان به ويژه دانش‌آموختگان مي‌تواند منجر به توليد ايده‌هاي شغلي براي آنان گردد و براي دست‌اندركاران و مسؤولان ذيربط نيز زمينه‌اي را فراهم نمايد تا با بررسي تخصصي و همه‌جانبه اين عناوين، مواردي را كه با شرايط منطقه‌اي و بومي كشور مطابقت دارد، انتخاب و در جهت اشتغالزايي مورد بهره‌برداري قرار دهند، لذا به همين منظور عناوين شغلي وزارت كار آمريكا از سايت www.stats.bls.gov/home.htm استخراج شده و در اين مجموعه معرفي مي‌گردد. اطلاعات تشريحي هر يك از اين عناوين شغلي از سايت مذكور قابل دسترسي مي‌باشد. در اين ارتباط، در انتهاي گزارش به عنوان نمونه يكي از اين عناوين شغلي از نوع خدماتي «مربي و مددكار خصوصي و خانگي اطفال و خردسالان» نيز به تفصيل آورده شده است. 
   اميد است با استفاده از فرهنگ مذكور و موارد مشابه، در آينده نزديك فرهنگ راهنماي جامع عناوين شغلي كشور نيز تدوين گردد تا به عنوان يك منبع و مرجع ملي اطلاعات شغلي، جهت تصميم‌گيري راجع به آينده شغلي به دانش‌آموزان، دانشجويان، دانش‌آموختگان و عموم متقاضيان و افراد علاقمند معرفي شود.

 

تهيه و تدوين پژوهشنامه اشتغال (1382-1380)

«پژوهشنامه اشتغال» شامل طرح‌هاي پژوهشي مصوب سال‌هاي 1382 ـ 1380 سازمان همياري اشتغال فارغ‌التحصيلان مي‌باشد كه توسط پژوهشگران محترم واحدها و پژوهشكده‌هاي جهاد دانشگاهي و در موارد خاص، توسط بخش خصوصي صورت گرفته و يا در دست انجام مي‌باشد. 
   در اين مجموعه، عناوين هر يك از طرح‌هاي پژوهشي مصوب به همراه مجري طرح، تاريخ اجرا، واحد اجرايي، خلاصه و خدمات طرح و وضعيت آن جهت آشنايي و اطلاع علاقه‌مندان به تفكيك ارائه گرديده است. در ادامه مشخصات مجريان طرحها، فهرست طرحها به تفكيك واحدهاي اجرايي، نمودار پژوهش‌هاي اشتغال طي سالهاي 1382 ـ 1380 به تفكيك واحدها، پرسشنامه طرح‌هاي پژوهشي و فرم ارزيابي گزارش طرح‌هاي پژوهشي در پيوست‌هاي جداگانه آورده شده است.

نظام جامع اشتغال كشور انگليس

 

مروري بر سايت‌هاي اشتغال انگليس

مطالعه و بررسي سايت‌هاي اينترنتي ويژه اشتغال كشورهاي مختلف جهان به‌خصوص كشورهاي توسعه‌يافته اين امكان را فراهم مي‌آورد تا ضمن مقايسه زيرساخت‌هاي گوناگون اشتغال با يكديگر، در صورت امكان از آنها الگوبرداري نيز صورت بگيرد. در همين راستا سازمان همياري اشتغال فارغ‌التحصيلان براي آشنايي هرچه بيشتر با ساز و كارهاي اشتغال ديگر كشورهاي جهان در صدد برآمده است تا در اولين گام سايت‌هاي اشتغال كشور انگليس را مورد بررسي قرار دهد. فهرست اين سايت‌ها به شرح ذيل مي‌باشد:

 • دپارتمان آموزش و مهارتها (www.dfes.gov.uk)
 • وب‌سايت رسمي خدمات استخدام اينترنتي (www.monster.co.uk)
 • سازمان مشاغل كوچك انگليس (www.sbs.org.uk)
 • فدراسيون مشاغل كوچك انگليس (www.fsb.org.uk)
 • (www.businesslink.gov.uk)
 • صندوق سلطنتي اشتغال (www.princes-trust.org.uk)
 • وب‌سايت رسمي اشتغال فارغ‌التحصيلان انگليس (www.prospects.ac.uk)
 • وب‌سايت رسمي برنامه‌ريزي شغلي (www.bplans.org.uk)
 • وب‌سايت رسمي مشاغل خانگي (www.homebusiness.org.uk)
 • وب‌سايت خدمات مالياتي (www.tolsonmessenger.co.uk)
 • وب‌سايت ارتقاء مهارتها و يادگيري مشاغل كوچك (www.sfedi.co.uk)
 • وب‌سايت انكوباتور (تكوين) شغلي (www.ukbi.co.uk)
 • مجمع نوآوران (www.rti-inventors.co.uk)
 • شبكه آموزش كارآفريني (www.nfte.org.uk)
 • شبكه آموزش و مدارك فني و حرفه‌اي (www.protocol-skills.co.uk)
 • مؤسسه امور مشاغل كوچك (www.isbauk.org)
 • مؤسسه مشاورين مشاغل كوچك (www.iba.org.uk)
 • مؤسسه خدمات داوري، مشاوره و حل اختلاف كاري (www.acas.org.uk)
 • وب‌سايت رسمي واحد خدمات كاريابي و اشتغال دپارتمان كار و امور بازنشستگي انگليس (ww.jobcenterplus.gov.uk)

   

   

   
  شبكه پژوهشگران و خبرگان حوزه كار و اشتغال
  پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما
  بانك اطلاعات تخصصي اشتغال و كارآفريني
  كتابخانه تخصصي اشتغال و كارآفريني
  كلينيك صنعت
  اولین نمایشگاه كسب و كارهای موفق در فضای مجازی

   

   

   

   

   

  كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سازمان تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش‌‌آموختگان (ستــفا) مي باشد.

  استفاده از اطلاعات با ذکر منبع بلامانع است.